Лабораторія закритого грунту

DSC02847Слободяник Тетяна Василівна

— завідуюча лабораторією закритого ґрунту. Працює в закладі з 2003 року.

Колекція кімнатних рослин  є найбільшою з позашкільних закладів області  і налічує 2000 екземплярів гарноквітучих та декоративно — листяних рослин та 2400 екземплярів  кактусів та сукулентів. Вирощування кімнатних рослин та догляд за ними, є чи не найулюбленішою справою школярів. Робота в об’єктах закритого ґрунту формує у школярів спостережливість, виховує трудові навики, естетичні смаки. Тому, учні які захоплюються вирощуванням кімнатних рослин мають змогу, відвідувати гурток «Рослинники закритого ґрунту». Досліди та спостереження, що їх проводять юннати, засвідчують, що керувати період цвітіння пуансетії, збільшити розміри квітки, щепити кактус, можна лише за умов та наперед продуманим планом. З цією метою проводиться з гуртківцями цікава експериментальна та змістовна науково-дослідна робота за наступною тематикою: «Дослідження впливу стимуляторів росту  на укорінення стеблових живців   драцени», «Вегетативне розмноження кімнатних рослин», «Щеплення кактусів», «Можливість вирощування тропічних рослин з кісточок та насіння», «Вигонка гарно квітучих декоративних рослин», «Вирощування рослин на гідрокристалах», «Вирощування кактусів з насіння», «Вирощувати ківі з насіння», «Вирощування ананасів з розетки листків», «Вирощування авокадо з кісточки», «Вирощування орхідей  живцями». В умовах роботи тепличного господарства,  пошуково – дослідницька діяльність виконує низку функцій, а саме: створення позитивної мотивації до наук природничого циклу, цілеспрямованої самоосвітньої діяльності; поглиблення та  посилення дієвості знань з природознавства, біології, географії, фізики, хімії, народознавства; розвиток інтелектуальної сфери особистості, формування вмінь та навичок  дослідницької діяльності; розвиток пізнавальної активності.

Цікаві результати здобуті гуртківцями, фіксуються в щоденниках дослідницької роботи, а окремі досліди завершує дослідницька робота. Доглядаючи за рослинами, юннати засвоюють важливі прийоми і трудові навички, вчаться розмножувати, пересаджувати, обрізати, щеплювати, поливати та підживлювати рослини. Досліди та спостереження, що їх проводять юннати, засвідчують, що керувати період цвітіння пуансетії, збільшити розміри квітки, щепити кактус, можна лише за умов та наперед продуманим планом. З цією метою проводиться з гуртківцями цікава експериментальна та змістовна науково-дослідна робота за наступною тематикою: «Дослідження впливу стимуляторів росту  на укорінення стеблових живців   драцени», «Вегетативне розмноження кімнатних рослин», «Щеплення кактусів», «Можливість вирощування тропічних рослин з кісточок та насіння», «Вигонка гарно квітучих декоративних рослин», «Вирощування рослин на гідрокристалах», «Вирощування кактусів з насіння», «Вирощувати ківі з насіння», «Вирощування ананасів з розетки листків», «Вирощування авокадо з кісточки», «Вирощування орхідей  живцями». В умовах роботи тепличного господарства,  пошуково – дослідницька діяльність виконує низку функцій, а саме: створення позитивної мотивації до наук природничого циклу, цілеспрямованої самоосвітньої діяльності; поглиблення та  посилення дієвості знань з природознавства, біології, географії, фізики, хімії, народознавства; розвиток інтелектуальної сфери особистості, формування вмінь та навичок  дослідницької діяльності; розвиток пізнавальної активності.

Цікаві результати здобуті гуртківцями, фіксуються в щоденниках дослідницької роботи, а окремі досліди завершує дослідницька робота. Доглядаючи за рослинами, юннати засвоюють важливі прийоми і трудові навички, вчаться розмножувати, пересаджувати, обрізати, щеплювати, поливати та підживлювати рослини.

Гуртківці цікавляться різноманітністю кімнатних рослин, а особливо захоплюють їх екзотичні тропічні рослини: банан, рука буди, гуаява, карісса, інжир, апельсин, лимон, гранат, ківі, фейхоа, авокад, азіміни.

Систематично на  базі тепличного господарства закладу проводяться практичні заняття таких гуртків відділу: «Рослинники закритого ґрунту», «Квіти навколо нас», «Юні ботаніки», «Юні рослинники», «Юні овочівники», клуб «Любисток», та ін.

Завдячуючи хорошій матеріально–технічній базі тепличного господарства, гуртківці проводили цікаву експериментальну  та змістовну пошуково–дослідницьку роботу за наступною тематикою:

 • вирощування  азимини з насіння;
 • дослідження впливу стимуляторів росту  на укорінення стеблових живців драцени;
 • вирощування з насіння гранату та маклюри;

Для покращення роботи в об’єктах захищеного ґрунту було підготовлено до друку збірки матеріалів «Методичні рекомендації з  використання отруйних рослин у навчально- виховному процесі», «Кімнатні рослини для куточка живої природи».

 • проведено  семінар–практикум  для керівників гуртків на тему: «Фітонцидні, алергічні, ароматичні, алкалоїдні властивості кімнатних рослин»;
 • проведено фаховий семінар  на тему: «Дивовижний світ кімнатних рослин»;
 • відкрите заняття для учасників обласного фестивалю  позашкільних навчальних закладів на тему: Екзотичний сад на  підвіконні;
 • підготовлено методичні рекомендації по проведенні лабораторно–практичних робіт та дослідницької роботи в теплиці;
 • надано консультації учителям біології шкіл, методистам та вихователям дошкільних установ, керівникам гуртків позашкільних закладів по агротехніці вирощування, способам та термінам розмноження, способами  боротьби з шкідниках і хворобами .

 

 

На базі тепличного господарства закладу для учителів біології,  керівників гуртків  проводились  лекції   на  тему:

 • кімнатні рослини рекомендовані для куточка живої природи;
 • новини в агротехніці  вирощування  кімнатних рослин;
 • захист рослин від шкідників та хвороб;
 • екзотичний сад на підвіконні;
 • використання отруйних кімнатних рослин у куточку живої природи;
 • цікавий світ кімнатних рослин;
 • лікарські властивості кімнатних рослин.

Протягом року проведено 45 пізнавальних екскурсій для 1500 гуртківців закладу, учнів шкіл м. Вінниці та області брали участь на тему:

 • рослини очищувачі повітря;
 • лікарня на підвіконні;
 • різноманітність кімнатних рослин;
 • подорож в країну екзотів;
 • кактуси – діти пустель.

Було проведено 3 благодійні екскурсії для дітей інвалідів та дітей воїнів АТО.  Особлива увага приділялося студентам вищих навчальних закладів  для яких на базі об’єктів закритого ґрунту проводяться екскурсії на  тематику :

 • лікувальні властивості кімнатних рослин;
 • різноманітний світ кактусів та сукулентів;
 • отруйні кімнатні рослини;
 • цікавий світ кімнатних рослин,
 • екзотичні рослини закритого ґрунту,
 • ампельні та виткі кімнатні рослини.

У тепличному господарстві планово здійснювався  догляд  за рослинами, розмноження та поповнення видового складу.

Протягом року було вирощено — 350 екземплярів кімнатних  рослин.

Тепличним господарством надано шефську допомогу  в озеленені приміщень: обласної станції юних натуралістів, ЗОШ І-ІІІ ст. № 26,  ДНЗ №24 «Вогник» для дітей з вадами опорно-рухової системи,  Шляхівську ЗОШ І-ІІІст, Вінницьку клінічну лікарню  №1. Кімнатні рослини, вирощені в теплиці, використовувались   для озеленення  навчальних кабінетів, коридорів закладу.

 

 

Лабораторія закритого ґрунту здобула 1 місце у Всеукраїнському конкурсі-огляді навчальних теплиць «Дивовижна теплиця», також отримала перемогу у Всеукраїнському конкурсі  внутрішнього та зовнішнього озеленення «Галерея кімнатних рослин».